Echa dawnych czasów – urbex

lis - 10 2020 | By

Jeśli standardowy urlop to zbyt mało, interesującym pomysłem na zagospodarowanie czasu może być eksploracja miejska. To względnie świeża gałąź podróżowania, która opiera się na poznawaniu lokalizacji niedostępnych, głównie wyludnionych obiektów: budynków mieszkalnych, sanatoriów, placówek medycznych, kanałów, oraz przejść podziemnych. Urbexerzy wchodzą również do niedostępnych dla ogółu przestrzeni, znajdujących się w ciągle działających obiektach użyteczności, odkrywają szyby wind, maszynownie, poddasza, czy kondygnacje, które wyszły z użytku.

Uprawianie urbexu jest bardzo trudne, stąd przed każdą wyprawą należy się drobiazgowo spakować. Bardzo ważne jest wybranie wygodnego stroju – butów z grubą zelówką oraz odzieży, która nie wpływa na zakres ruchów. Organizując ekwipunek, trzeba pamiętać o takich elementach jak: wytrzymałe rękawice, latarka czołowa oraz klasyczna latarka led, zapas akumulatorów, oraz nieduży sztylet lub bagnet, choć w równym stopniu użyteczne są dobre scyzoryki. Czasami przydać się może też ostrzałka do noży oraz półmaska albo maska przeciwgazowa, zwłaszcza kiedy teren może być składowiskiem niebezpiecznych substancji chemicznych.

Kulturowe strony urbexu

Sława urbexu ciągle wzrasta, i to nie wyłącznie pośród osób szukających oryginalnego przepisu na zorganizowanie sobie weekendów. Coraz liczniejsza rzesza postanawia się tym zajmować ze względów artystycznych oraz historycznych. Niedziałające, niedostępne budynki, które niekiedy wymagają strumienia latarki, są dobrym tematem minimalistycznych zdjęć. Panująca naokół atmosfera nastrojowości oraz samotności niebywale sprzyja powstawaniu efektownej sztuki, w której mieszają się odmienne światy: miniony oraz obecny.

Równie duże znaczenie dla naszej kultury ma naukowe motywy urbexu. Eksplorowane nieruchomości na ogół można traktować jak miejsca upamiętnienia, a poznawanie dziejów ich, oraz mających z nimi powiązanie ludzi, pozwala na zapisanie się w świadomości miejscowych osób. W takim ujęciu każda eksploatacja może mieć charakter naukowy, a nie wyłącznie turystyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *