Ery w sztuce i nauce – barok i renesans

kwi - 03 2017 | By

Sztuka teraźniejsza jest kierunkiem, który pobiera inspiracje z wieków ubiegłych. Wielu artystów własne prace bazuje na kapitalnych twórcach takich jak na przykład Picasso. Możliwości jakie daje obecna technologia i rozwój technologii komputerowej zezwalają stworzyć dzieła na miarę doskonałych twórców. Należy jednakże pamiętać, że sztuka oraz szczegóły przejawu ludzkiego poczucia interesująca to nie jedynie czasy współczesne – to głównie historia oraz poprzednie epoki.

Sztuka baroku

Sztuka barokowa przysługuje na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze objawy. Rzym stał się punktem, gdzie zaczęli przyjeżdżać wybitni malarze oraz rzeźbiarze. Barok to czas w jakim sztuka była mocno powiązana z Kościołem. Ujawniała ona założenia ruchu katolickiego, a też walkę z protestantyzmem. Sztuka barokowa znamionuje się dramatem połączonym w jeden skład razem z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a również muzyką.

Taki efekt można na przykład ujrzeć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce użytkowało się elementy kolumn, frontonów, lub łuków. Ich łagodne skrzywienia sprawiały obraz dynamizmu, ruchu oraz nieszczęścia. Jednym z najbardziej znanych osób sztuki kwiecistej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to artysta malarz, jaki własną twórczością zajmował się do 1606 roku. Mimo kłopotliwego życia jakie miał, tworzył on wspaniałe dzieła, pełne dramatyzmu i uczuć. Do jego wzorcowych obrazów należą: „Powołanie św. Mateusza” i „Nawrócenie św. Pawła”. Malarz ten wykorzystywał w swoich dziełach postury normalnych ludzi, prezentując ich autentyczność.

Sztuka renesansu

Sztuka renesansu powiła się we Włoszech. Znamionowały ją szczegóły antyczne, klonowane starożytne wzory, które były inspiracją dla stwórców. Nawet jego rola stała się znacząca i pomocna. Twórca stał się jednostką, jaka miała wielgachne pole do popisu, żeby zmienić oblicze kultury, w następstwie tego szanowano go za to. Początek sztuki renesansu przypada na wiek XV. Przejawem jego atrakcyjna była harmonia i prostota. Niezmiernie ekspresowo się ona rozwinęła, gdyż ludzie bogaci z zapałem kupowali jej dzieła zezwalając na wzrost popularności tej dyscypliny kultury. Najpopularniejszą jednostką rozkwitu malarstwa był Leonardo da Vinci, doskonały twórca i bystry filozof. To on wpisał do obrazu postaci układ proporcjonalny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są legendarne na całym świecie.

Największy wpływ na sztukę renesansową mieli prócz Leonarda da Vinci także Michał Anioł oraz Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi architekci okresu odrodzenia. Muzyka też była rozwinięta w ówczesnym czasie. Zasłynęli w niej Jannequin i Marenzio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *