Książki dla świadomych obywateli

cze - 09 2020 | By

Aby stać się mądrym członkiem społeczeństwa, należy zdobyć dużo wiedzy, warto też wiele czytać. Doskonale rozpoczynać edukację wcześnie, wybierając książki dostosowane do poziomu czytelnika. Słusznie też wiele rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o obecnej sytuacji i o polityce – w ten sposób, by młody człowiek wiedział, jakie są kompetencje prezydenta i potrafił wymienić różnice między prawicą i lewicą. Jak prowadzić dialog, jakie informacje proponować, by zyskać kompetencje przydatne każdemu obywatelowi? Przecież wybory prezydenckie ogłasza się regularnie – tak czy siak trzeba umieć wybrać odpowiedniego kandydata.

Rynek książek stał się teraz dużo większy niż jeszcze kilka lat temu. Rośnie ilość lektur, jakie wyjaśniają rzetelnie, czym jest polityka, a nawet przynoszą odpowiedzi na bardziej złożone pytania. A oprócz tego są dostosowane do poziomu młodego odbiorcy! W prosty sposób tłumaczą, czym się zajmuje prezydent, co to jest wotum zaufania (i wotum nieufności) albo, ewentualnie jak się odbywają wybory prezydenckie. Bardziej skomplikowane teksty powinny być przeczytane przez opiekunów dziecka, by mogli go wtajemniczyć w świat dorosłych osób. To szczególnie istotne przy starszych dzieciakach, bo oni niebawem otrzymają prawa wyborcze. Są zobligowani posiadać wiedzę, jak działają wybory prezydenckie. Dobrze obudzić w nich polityczną ciekawość – w końcu polityka wpływa na nasze życie. Nastolatek samodzielnie powinien się ciekawić, jakie postulaty przedstawia przykładowo Szymon Hołownia albo Andrzej Duda. To ważne, by od małego była z nim ciekawość otoczenia i pociąg do zadawania pytań.

Przybliżające się wybory prezydenckie są dobrą okazją do dyskusji z dziećmi, lecz także z innymi – należy prowadzić rozmowy też z rodziną, gdyż wielu dorosłych nie interesuje się polityką. Nie mają pojęcia nawet, kim są kandydaci na prezydenta. Nie mają pojęcia, że do tego grona dołączył Rafał Trzaskowski albo że Jarosław Kaczyński nie jest prezydentem. Informacje o polityce można też czerpać z niezależnych mediów, ale jest też z wielu innych.

Niestety, w Polsce przeważa opinia, że polityka to coś złego. Tyle że to nader mylne przeświadczenie. Właśnie dlatego to wartościowe, że na rynku pojawiają się lektury, jakie edukują na ten temat nie tylko dorosłych, ale i najmłodszych. Przecież to one niedługo dorosną i będą decydować o losie Polski – poprzez wybory prezydenckie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *