Niecodzienna twórczość – czyli instalacje z użyciem odpadów metalowych i niekonwencjonalnych części

kwi - 12 2022 | By

Twórczość jest aspektem istnienia, który asocjujemy z pięknem. Kiedy słyszymy to sformułowanie nasz mózg wytwarza obrazy uwieczniające zachwycające pejzaże, wytworne posągi lub wizerunki pięknych postaci. Jednak czy nie jest to starodawne i konserwatywne wyobrażenie sztuki? Można by pokusić się o stwierdzenie, że tak dokładnie jest. Ponieważ wszelakie elementy naszego istnienia ewaluują, podobnie jest w przypadku sztuki. Współcześni artyści starają się dostrzec piękno, nie jedynie w oczywistych obszarach i aspektach. Szukają go również w brzydocie i z pozoru zbędnych przedmiotach takich jak złom.

Gdy nabywasz nową pralkę, kolejny telewizor, stary sprzęt zawozisz na złom. Wyobraź sobie, że znajomy zaprasza ci na wystawę sztuki nowoczesnej. Decydujesz się i już kolejnego dnia udajecie się do galerii. Wkraczasz na salę wystawową a tam, widzisz własny odbiornik tv i złom stalowy tworzący razem główną ekspozycję. Zwiedzający oglądają go i kiwają głowami z aprobatą. Jest to dla ciebie coś szokującego, lecz zaczynasz zdawać sobie sprawę z takiego faktu, że złom to nie tylko niepotrzebne odrzuty. Pomijając fakt, że można na nim zarobić. W tym celu opłaca się sprawdzić cennik skupu złomu np. w swoim mieście.

Twórcy szukają inspiracji w licznych miejscach. Jedni odnajdują ją w czasie spacerów po mieście, a inni, wybierając się na auto złom. Kupione w nim elementy zużywają następnie do zbudowania niepowtarzalnych instalacji. Wybrane z nich trafiają na krótkoterminowe wystawy. Inne, znajdują stałe miejsce i cieszą oko wielbicieli sztuki nowoczesnej przez długi czas. Skup złomu samochodowego tego typu szczyci się sławą pośród mechaników i wielbicieli samochodów, którzy szukają tam elementów zamiennych. Można tam jednak spotkać także twórców kultury, wybierających kierownicę lub stary zderzak. Być może są to elementy instalacji, która niedługo odniesie wielki światowy sukces.

Skup złomu we Wrocławiu jest nierzadko punktem spotkań regionalnych artystów, którzy wiedzą, że mogą tam znaleźć skarby, które wykorzystają do swoich współczesnych instalacji. Spotkamy tam również zbieraczy puszek oraz osoby przywożące wyeksploatowane, zbędne urządzenia. Możemy tam zobaczyć, jak twórczość spotyka się z szarą rzeczywistością. Jak uroczo i bezkonfliktowo się przeplatają, nie wchodząc sobie w drogę.

One thought on “Niecodzienna twórczość – czyli instalacje z użyciem odpadów metalowych i niekonwencjonalnych części

  1. Alina pisze:

    Lubię sztukę, ale muszę przyznać, że pojęcie nowoczesnej przez długi czas sprawiało mi problem. Dopóki przez przypadek nie trafiłam na wystawę wykonaną właśnie z odpadów. Niezwykle ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *