Niewypłacalne instytucje kulturalne – na czym można zaoszczędzić?

sie - 24 2022 | By

Choć dziedzictwo kulturowe stanowi ogromnej wagi część naszej natury, to szeroka grupa placówek kulturalnych zmaga się ostatnio z problemami natury finansowej. Powodem są coraz wyższe ceny prądu, a także coraz mniejsze w dobie kryzysu skupianie się na działalności kulturalnej. Jaka przyszłość rozpościera się przed sektorem kultury?

Kultura w kryzysie

W obliczu coraz wyższej inflacji oraz niestabilnej sytuacji na świecie, styczność z dobrami kultury dla wielu osób stało się mniej ważne, tak samo jak redukcja śladu węglowego. Tymczasem zarówno troska o środowisko, jak również kultura są bardzo istotne dla naszego funkcjonowania, dlatego nie można lekceważyć którejkolwiek z tych kwestii.

 

Trudno jest zaprzeczyć, że działalność kulturalna pogrąża się w pogłębiającym się kryzysie, czego dowodzi na przykład, że coraz więcej instytucji kultury staje się nierentownymi. Konieczne jest wdrażanie właściwych środków zaradczych. Szukanie oszczędności da się zestawić z działaniami ukierunkowanymi na ochronę środowiska.

Jakie działania mogą wdrożyć placówki kulturalne?

Rosnące ceny energii odczuwają przedsiębiorstwa w każdej branży, także placówki kulturalne. Jednym z możliwych sposobów działania jest porównanie propozycji i zmiana dostawcy prądu. Dodatkowo warto poszukiwać wszelkich metod zmniejszenia ilości pozyskiwanej energii oraz wdrażać ekologiczne rozwiązania.

Analogicznie sprawy wyglądają, jeśli chodzi o gaz dla firm. Jego dystrybutorzy proponują instytucjom i firmom różnego rodzaju warte uwagi oferty i rabaty, które mogą ułatwić im przetrwanie w kryzysie. W związku z tym zmiana dostawcy gazu jest metodą wartą przemyślenia.

Czego należy się spodziewać w najbliższym czasie?

Koniunktura globalna zmienia się dynamicznie, dlatego ciężko prognozować czego powinniśmy spodziewać się w najbliższej przyszłości. Propozycje z kategorii prąd dla firm mogą być niewystarczającą metodą pomocy dla instytucji kultury. Dużo zależy też od tego, na ile my sami będziemy w tych trudnych czasach wspomagać działalność kulturalną, podejmując czynne uczestnictwo w niej.

Przydatne źródła:
https://ecodlabiznesu.pl/nie-jestes-przywiazany-do-jednego-dostawcy-zmiana-dostawcy-pradu-co-musisz-wiedziec/
https://ecodlabiznesu.pl/zmiana-dostawcy-gazu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *