Praca dublera filmowego – jakie predyspozycje trzeba posiadać, aby móc zostać zawodowcem?

sie - 11 2022 | By

Praca kaskadera filmowego to ekscytująca, ale i niełatwa specjalizacja. Oczekuje się w niej ogromnej odwagi i stosownych predyspozycji. Niestety nie każdy może pracować jako kaskader. Jakie kryteria należy spełniać, aby zostać zatrudnionym przy produkcji filmu?

Kim jest dubler?

Zadaniem kaskadera jest zastępowanie aktorów w trakcie nagrywania trudnych ujęć. W związku z tym jest to fach dość ryzykowny, ponieważ łatwo tu o kontuzję. Jeśli dojdzie do wypadku w trakcie kręcenia filmu, dubler musi przejść przez stosowne badania przed radą lekarską. Z reguły w jej skład wchodzą specjaliści z obszaru medycyna pracy. Wrocław, jak i większość miast w Polsce, posiada szereg placówek, które oferują tego typu usługi.

Kto może zostać kaskaderem?

Generalnie, aby zostać zatrudnionym jako dubler, nie wymaga się aktualnie posiadania formalnych dyplomów, jednak gibkość i dobra sprawność są obowiązkowe w tej profesji. Wymagana jest także głęboka świadomość własnego ciała i zdolność właściwego ustawiania go. Ponieważ kaskader zastępuje aktorów w różnych trudnych sytuacjach, polecane jest w w związku z tym badanie do pracy na wysokości.
Kaskader powinien posiadać również właściwe predyspozycje psychiczne, z uwagi na to, że nieustannie jest narażony na niebezpieczeństwo. Stąd też w odniesieniu do tego zawodu wskazane są badania psychotechniczne. Wrocław należy do grupy miast, gdzie można je przeprowadzić.

Niebezpieczny fach

Nie można zaprzeczyć, że fach kaskadera związany jest z niemałym niebezpieczeństwem. Naraża się on na rozmaite urazy i wypadki. Nierzadko zmuszony jest też wykazać się zdolnością opanowania samochodu w nietypowych okolicznościach, stąd też dublerzy są też niekiedy kierowani na badania kierowców. Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa – w tych i wielu innych polskich miastach funkcjonują ośrodki, w których można je zrealizować.
Fach kaskadera z pewnością nie jest więc łatwy. Dla wielu osób które nie potrafią żyć bez adrenaliny, jest to jednakże idealna forma zarabiania na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *