Przyszłość bibliotek i archiwów a technologia RFID
Czytelnie i zbiory archiwalne mają ogromne znaczenie dla podtrzymywania kultury. Tworzą one również ważną część narodowej tradycji. Tego rodzaju zasoby potrzebują stosownego katalogowania i inwentaryzacji. Dlatego dbające o nie placówki chętnie wykorzystują innowacyjne technologie, typu RFID, by przyśpieszyć zarządzanie swoimi zbiorami.
RFID w digitalizacji zbiorów kultury
Technologia RFID ułatwia nowatorskie wspomaganie pracy bibliotek i archiwów. Urządzenia, typu tagi RFID, pozwalają na płynne i precyzyjne inwentaryzowanie zbiorów. Tego rodzaju wsparcie umieszcza się na tomach książkowych i aktach, a następnie jest ono rozpoznawane przez skaner RFID. W taki sposób da się szybko odnaleźć określone zasoby.
Technika RFID jest niezwykle przydatna w wypożyczalniach. Uskutecznia przecież proces wypożyczania i zwracania pozycji książkowych, skracając obsługę klientów. Karty RFID pomagają personelowi szybko odnaleźć niepoprawnie umiejscowione tomy, przyśpieszając dzięki temu cyfryzację dóbr kultury. Takie nowatorskie narzędzia ułatwiają także uzupełnianie danych i przeprowadzanie remanentu.
Zapewnienie bezpieczeństwa zasobów
Technika RFID nie tylko usprawnia organizację pracy bibliotek. Gwarantuje też lepszą ochronę zasobów. Brelok RFID i pozostałe narzędzia z tej grupy pozwalają wydajnie monitorować dostęp do określonych egzemplarzy, udaremniając tak kradzieże.
Anteny RFID rozmieszczone przy wejściach i wyjściach potrafią wychwycić prawie każde podejrzane zachowania, ograniczając niebezpieczeństwo kradzieży. Technologie RFID umożliwiają również bieżące kontrolowanie zasobów, co jest wyjątkowo ważne w odniesieniu do wartościowych i rzadkich dokumentów. Potrzebują one przecież szczególnej troski i środków ostrożności.
Podsumowując, technika RFID pomaga w skutecznym zarządzaniu zasobami książkowymi i dokumentami, ułatwiając cyfryzację i gwarantując właściwą ich ochronę. To nowatorski patent na zabezpieczenie wspólnego dziedzictwa kulturowego.