Tematyka śmierci w książkach i sztuce

sty - 15 2019 | By

Śmierć śledzi poczynania postaci w książkach od niepamiętnych lat. Ma się z nią styczność w mitologii, w twórczości poetów wszystkich czasów. Kwestia: „co znajduje się po przekroczeniu granicy między życiem a śmiercią?” przez cały czas męczy ludzkość. W rozmaitych częściach świata stworzono różnorodne sposoby grzebania nieżyjących. Czasami zmarli zamienieni w proch rozrzucani są po świecie, inni ludzie chowani za pomocą usług pogrzebowych w okolicach miejsca zamieszkania. W Chinach znajdują się wiszące zbite cztery deski, w innym miejscu z prochów z ciał przygotowuje się ozdoby, pozostałe ciała standardowo pozostawia się pod gołym niebem oraz pozwala ptakom ich zeżarcie.

Odczytując opowieści z dawnych czasów oraz różnych krajów można zrozumieć bardzo dużo na przykład o metodach kremacji. Śmierć ukazuje się w każdym gatunku literackim, nawet w baśniach dziecięcych. W większości wypadków ukazywana jest jak coś złego, nieuniknionego oraz okropnego, a pogrzeb postaci wiąże się ze smutkiem.

Zobacz też: https://www.styx.pl/uslugi-pogrzebowe/kremacja/

Jako że sen wieczny towarzyszy egzystencji wszystkich ludzi, wydaje się być przedmiotem obecnym oraz znaczącym także w prozie i poezji. Tym samym tradycje pogrzebowe także nie wydają się być mniej kluczowe. Autor, pragnąc oddać całkowicie pewny nastrój pewnych czasów, najczęściej powinien przekazywać fakty, przede wszystkim jeżeli mówi się o tradycjach pogrzebowych swoich postaci, szczególnie postaci historycznych. Bo czy czytanie o faraonach chowanych na przykład po katolicku na cmentarzach, miast w grobowcach byłoby autorytatywne dla czytelnika? Czy zakłady pogrzebowe postawione na Islandii za czasów wikingów, kiedy przecież swoich zmarłych puszczali w łodziach na wodę sprawiałoby realistyczne wrażenie?

W Polsce, mieszkając w mieście, jest się względnie przywykłym do mijania usług pogrzebowych, wystawionych trumien ewentualnie urn, dlatego że miejsc takowych założonych jest co niemiara, a rywalizacja na rynku ciągle wzrasta. Zakłady pogrzebowe odbierają zwłoki zmarłego stąd, gdzie umarł, szykują je do pogrzebu. Doczytaj: https://www.styx.pl/. W każdym jednak miejscu na świecie proces pochówku prezentuje się całkiem odmiennie, a na przykład twórczość literacka, obok przeżyć bohaterów, daje wgląd w tradycje pogrzebowe, kultywowane w danym miejscu i czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *