Zadbaj o bezpieczeństwo zasobów muzealnych

lis - 02 2022 | By

Obowiązkiem miejsc, takich jak muzea czy też galerie, jest zwłaszcza zapewnienie zwiedzającym okazji obcowania z dziełami sztuki. Czy są to eksponaty stare czy współczesne, obrazy czy antyczne bibeloty. Wszelki z eksponatów zgromadzonych w galerii jest wyjątkowo cenny. Nie jedynie na skutek cech estetycznych. Dlatego ważne jest, by poza troszczeniem się o ich renowację, dbać o ich bezpieczeństwo.

Niejednokrotnie historia ukazała, iż antyki są obiektem pożądania. Skutkiem tego starano się je grabić. Współcześnie wartość rzeźb czy wyjątkowych bibelotów jest też bardzo duża. Poza tym bycie właścicielem takiego eksponatu jednoczy się z dużym podziwem. Żeby je ubezpieczyć przed grabieżą wskazane jest wyposażyć się w system jednego klucza. Zwłaszcza przez jego uniwersalizm – sprawdzi się jednakowo prawidłowo w skrzydłach drzwiowych do pomieszczeń, jak i szafach pancernych.

Jak działa system jednego klucza? Ubezpieczenie dzieł sztuki to też szybka reakcja w razie nieprzewidzianych zdarzeń, na przykład przeciekanie ścian. Powierzchnia muzeum jest zazwyczaj dosyć rozległa. Tworzy ją kilka sal i magazyny, które są asekurowane zamkami. W sytuacji potrzeby kłódka w systemie jednego klucza zezwoli na sprawne otworzenie różnych drzwi oraz wyciągnięcie dzieł. Co z pewnością uchroni je przed zrujnowaniem.

Zaletą owego układu jest też sama konstrukcja zamka. Wkładki w systemie master key posiadają dość zawiły mechanizm. Naturalnie także sam klucz jest niepospolity i powinien być oryginalny. Zainstalowanie systemu jednego klucza, nie licząc instalacji, zobowiązuje do rozważenia hierarchii dostępu. Na skutek tego kierownik obiektu może sam podjąć decyzję kto stanie się odpowiedzialny za określone pomieszczenia. Roztropne podjęcie tematu zaowocuje tym, iż cena systemu master key pozostanie należyta do zamierzeń.

Dzieła sztuki, zgromadzone w placówkach kulturalnych, to wartościowe skrawki dziejów. Obrazują wiedzę na temat różnorodnych cywilizacji oraz postępów ludzkości przez wieki. Dodatkowo wywołują różnorakie emocje, które w współczesnym zaganianym świecie wydają się niebywale cenne. Dlatego wskazane jest dbać o to, by zdołały być oglądane przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *