Różne oblicza gry na gitarze

kwi - 21 2023 | By

Liczne grono młodych ludzi śni, by uczyć się gry na gitarze elektrycznej. To raczej wymagający instrument, ale dzięki wytrwałości i regularnym ćwiczeniom, możliwe jest dobrze poznać główne sposoby grania. Dobrze jest też mieć pod ręką w przydatne pomoce.

Jak rozpocząć?

Zanim zaczniemy edukację grania, należy dokładnie osłuchać się z brzmieniem, które posiadają gitary elektryczne. Osoby rozpoczynające mogą poza tym zaopatrzyć się w różne przyrządy wspomagające granie. Pożyteczny może okazać się na przykład kapodaster do gitary, który stosuje się, by zwiększyć ton, za sprawą odpowiedniego dociskania strun do podstrunnicy w pobliżu konkretnego progu.

Najbardziej popularne techniki gitarowe

Tak samo ukulele tenorowe, jak również gitara elektroniczna, posiada kilka sposobów gry. Wśród tych najczęściej stosowanych znajduje się na przykład legato. Chodzi tu o takie zespalanie brzmień, by płynnie zmieniały się tworząc melodię.

Następną techniką może być tapping. To sposób bazujący na odbijaniu brzmienia na wybranym progu, wykorzystując podczas tego palec prawej ręki, przeważnie najdłuższy. Rozmaite wariacje tej metody stanowią fajne treningi, wspomagające wytrenowanie pewności muzykowania na gitarze elektrycznej.

Należy także wspomnieć o tzw. sweepingu, związanym z artykulacją gitary. W nawiązaniu do tej metody można mówić o wydobywaniu sweepów, określanych także „zamiataniami”, przy których konieczne jest kostkowanie wyłącznie z jednej strony. Wymaga ono wypracowanej zwinności i wyjątkowo dobrej synchronizacji obu dłoni.

Jak opanować metody grania?

Nauka grania na gitarze elektrycznej wymaga systematyczności. Niezbędne jest ponadto zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria, takie jak na przykład przetworniki gitarowe – https://muzyczny.pl/120081g_Gitary-Przetworniki-gitarowe.html. Są to urządzenia, których funkcją jest wychwytywanie mechanicznych wibracji strun. Te zostają potem przekształcone w impulsy elektroniczne, umożliwiające uzyskanie pożądanego brzmienia.

Warto dodać, że lekcje grania mogą zacząć również osoby leworęczne. W sprzedaży oferowane są też gitary elektryczne dla leworęcznych. Ponadto w salonach muzycznych można zamówić szeroką grupę sprzętów ułatwiających naukę gry, a w Internecie dostępne są liczne poradniki dla muzyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *