Apokalipsa na dużym ekranie
Niejednokrotnie w ekranizacjach, ale również w lekturach, coraz częściej możemy obserwować zarażony wirusami świat. Twórcy tych ekranizacji niebywale polubili tenże temat w sztuce, z uwagi na fakt, iż może być ona bliską przyszłością, a ponadto widzowie uwielbiają filmy z dużą dozą napięcia.
W większości ekranizacji da się zauważyć specjalistów odzianych w fartuchy medyczne, jest to nieodzowny element ekosystemu. Ludzkość bije się o egzystencję, dlatego, że w którymś laboratorium powstał pionierski zarazek, który zaraził cały glob. Społeczność łączy się w małe ekipy, które próbują przeżyć, udzielając sobie nawzajem pomocy. Zazwyczaj również w jednym obszarze położona jest tzw. pewna fortyfikacja, w której medycy przebrani w fartuchy chirurgiczne, usiłują znaleźć szczepionkę na zabójczą zarazę.
Mając na uwadze argument, że nauka o chorobach po takiej zagładzie jest na niskim poziomie, w ekranizacjach musi być dużo środków pomocy. Wszyscy ludzie powinni mieć na sobie kombinezon ochronny, który ochraniałby przed stycznością z zarazą i dał możliwość na bezstresowe poruszanie się po koczowisku, a także poza jego obwodem. Bez lęku o życie własne, ale także współplemieńców. Natomiast medycy muszą wyposażyć się w kombinezon typ 3-4, który byłby szczelnie zamknięty i ochroni tak drogocennych pracowników. Smutno, że w takim świecie takie rozwiązanie może być niemożliwe ze względu na znikające rezerwy i brak wytwarzania nowego ubioru. Namiastka ludzkości powinna zaraz po zorganizowaniu potrzebnych porcji żywnościowych – niezbędnych do przetrwania – zmobilizować się do odizolowania przed plagą.
Końcową rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę są operacje prowadzone w czasie tego załamania. Odpowiednie podmioty mają możliwość opieki, nie są ubrani w fartuchy ochronne, lub rękawice, które niwelowałyby styczność z płynami chorego. To też może prowadzić do rozpowszechniania się bakterii, a potem do końca świata.
Dzisiejsze ekranizacje są nastawione najbardziej na ekscytujące efekty scenografii. Wyjątkowe postacie – należy przyodziać – chociaż w fartuchy barierowe, które nadałyby trochę rzeczywistości fabule, co pomogłyby obserwatorowi przysposobić się na możliwe niebezpieczeństwo, które w najbliższej przyszłości może się stać.