Czy aranżacja przestrzeni zielonych jest sztuką? Zdecydowanie!

gru - 02 2018 | By

Ogródki działkowe stanowią rzeczy dla mnóstwa osób najzwyczajniej w świecie wyjątkowe, pozwalające uciec od powszednich obowiązków oraz zagłębić się w naturze. Nie zaskakuje zatem, iż rodziny, posiadające chociaż kawałek gleby, troszczą się o niego oraz pragną, aby prezentował się jak najpiękniej.

Oprócz sadzenia rozmaitych warzyw i owoców w naszych ogródkach, od dawna da się zauważyć także fascynację bardziej i bardziej rozmaitymi kategoriami dekoracji ogrodowych.

Dziś dekorujemy nasze ogrody na przykład takimi dekoracjami: fontannami, altankami o ciekawych rozwiązaniach architektonicznych, kolorowymi posążkami na przykład krasnoludków, wiatraczkami, kamiennymi posągami, zestawami mebli ogrodowych, koszami z rattanu, kostkami brukowymi w ciekawym kształcie. Szczególnie ciekawie wygląda kwestia samych mebli, wybór jest ogromny. Już same w sobie potrafią być bardzo eleganckie i dodać przestrzeni mnóstwo polotu.

Dodatkowo w ogrodach zabawić się również ma się możliwość różnymi rodzajami oświetlenia, a nowoczesne technologie dopuszczają zakup lampek oraz świateł działkowych coraz bardziej wytrzymałych na różne stany pogody.

Pogoda jest przeważnie najogromniejszą przeszkodą w utrzymaniu dobrej kondycji zadbanego ogródka. Kłopot z tym posiadali już szlachcice ze swoimi przypałacowymi ogrodami, a także rodziny, jakie pragną sprawić, aby prywatny ogród prezentował się wyjątkowo oraz uroczo.

Coraz częściej tworzone są zestawy ogrodowe z tego typu materiałów, jak na przykład zmodernizowany rattan, który wydaje się być praktycznie całkiem mało podatny na oddziaływanie opadów bądź promieni słonecznych, a z powodu swej elastyczności da się z niego tworzyć nie tylko zestawy mebli ogrodowych, lecz także wszelkiego rodzaju dekoracje, donice, czy kosze ogrodowe.

Meble ogródkowe z nowoczesnego rattanu, łącznie z pozostałymi możliwymi do wyobrażenia sobie dekoracjami ogrodowymi, zaczynają być elementem sztuki ogrodowej. Naturalnie najczęściej składają się na sztukę ogrodową kwiatki, roślinki dekoracyjne, krzewy owocowe, sadzonki.

Trzeba jednak pamiętać, iż każda mechaniczna akcja człowieka w rozkład położenia kwiatów, jak na przykład dzikie rośliny uporządkowane dłońmi człowieka w specyficzny układ, na grządkach, stają się sztuką, nie naturą. Nie ma się co dziwić, iż wiele osób poświęca takiemu zajęciu o charakterze artystycznym tyle energii – wytchnienie w ogródku niczym z dzieła sztuki malarskiej to najprawdopodobniej najcudowniejsza nagroda za włożony trud w zagospodarowanie działki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *