Historyczne ery sztuki – romantyzm, sztuka romańska i gotycka – kilka ciekawostek

kwi - 01 2017 | By

Historyczne ery sztuki – romantyzm, sztuka romańska i gotycka – kilka ciekawostek

Sztuka gotycka to w zasadzie czasy od XIII do XV wieku. To, co znamionowało ten okres to doznanie lekkości budynków, a równocześnie poczucie powagi. To wszystko dzięki zastosowaniu pinakli, ostrołuków, rozet, a także portali oraz detalów to naturalnie dzięki którym budowle zyskiwały stabilność. Miasta gotyckie miały wygląd przyciągający uwagę. Przykładem budynków gotyckiej ma okazję być katedra w Chartres. To, co cechuje ten czas to liczne witraże w oknach prezentujące istotne osobistości i sceny historyczne. Wypełnione są światłem tęczowym co zezwala na imponujący wynik tęczowej baśni. Pozostało na pierwszym planie przez dużo lat, wywołując wycofanie innych malatur. Też rzeźba była niesłychanie kultowa i niejednokrotnie wykorzystywana.

Rzeźba gotycka to posągi skonstruowane w głazie. Najczęściej są to figury wykonane w naturalnej posturze żeby oddać wielkość i naturalność prawdziwych postaci. Styl gotycki jest stosowany nawet do dnia współczesnego.

 

 

Sztuka romańska

Sztuka romańska to styl rozwijający się przede wszystkim w Europie w XI i XII wieku. Miała sakralny profil, bo jej kluczowe motywy były połączone z obecnością zakonów. Sztuka ta pożyczała niektóre szczegóły od sztuki antycznej. Jeśli gra toczy się o architekturę to kluczowymi budowlami jakie stawiano były kościoły. Stosowano okrągłe formy, krzyże łacińskie, portale. Natomiast wnętrza budowli ozdabiano arkadami, filarami, emporami. Głowice kolumn i podstawy filarów inkrustowane były rzeźbami.

Były to proste formy o wyrazistej o ostro zarysowanej struktury, mające na celu wyrazisty przekaz dla ogółu. Tematem rzeźb romańskich były kreacje ze Starego oraz Nowego Testamentu. Znakomitym twórcą rzeźbiarzem był Benedetto Antelami. Tudzież w malarstwie rozkwitała renoma witraży, jakie wypełniały okna budynków. Sztuka romańska się nadzwyczaj rozwinęła.

Romantyzm

Sztuka romantyzmu była to swoista dziedzina kultury. Wyróżniał ja niepokój, bałagan, gotykdramatyzm, rozdarcie wewnętrzne, wszelkie uczucia z jakimi borykali się twórcy, ujawniali w własnych dorobkach. Wskutek tego jest to czas wielu kolosalnych twórców, nie tylko na świecie, jakkolwiek i w Polsce. Dzieła takich wybitnych osobistości jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Kamil Norwid czy Zygmunt Krasiński wywołują do dziś podziw. Niezwykle powszechnym motywem była walka narodów o wyzwolenie, krzyk o wolność, a przy tym niezwykła kolorystyka lub ekspresja.

Pełna sztuka, bez względu na odmianę przedstawiała ludzką fantazję, emocje, a także formy baśniowe czy ludowe detale. Najistotniejszym motywem sztuki romantycznej było scalanie nauki, życia oraz religii w jedną całość. Ideą całej epoki była wolność użytkowana później w innych motywach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *