Kontakt z kulturą od najmłodszych lat

mar - 17 2022 | By

Kultura odgrywa znaczącą rolę w istnieniu każdego człowieka, również najmłodszego. Kontakt z nią wpływa korzystnie na rozwój naszych pociech. Dzięki kontaktowi z działalnością artystyczną stają się bardziej otwarte, wzrasta ich wrażliwość emocjonalna oraz głód otoczenia. Im szybciej rozpoczniemy pociesze pokazywać sferę kultury, tym szybciej mogą uwidocznić się jego talenty. Przez co będzie miało szansę zacząć je poszerzać. Warto jednak wspomnieć o tym, aby niczego nie wymagać na siłę. Spotkanie z kinem, teatrem, czy malarstwem powinien być zabawą, a nie nużącym obowiązkiem.

W czasie lekcji w klubiku, czy też placówce oświatowej najmłodsi często biorą udział w warsztatach plastycznych. Są również przeprowadzane dla nich wycieczki do teatru, kina, czy na różnego rodzaju ekspozycje. Taka inicjatywa odbywa się zawsze pod okiem pedagogów, którzy umieją dopasować właściwą treść do wieku podopiecznych. Dzieci mają wtedy okazję zobaczyć, jak przebiega działalność twórców. Nierzadko same mogą również spróbować swoich sił podczas zajęć odbywających się w domach kultury czy innych placówkach kulturowych. Najmłodsi, uczestnicząc w takich zajęciach, mogą poszerzać swoje talenty manualne oraz pomysłowość. Uczą się bezpośredniości i rozwijają swoją ciekawość otoczenia.

Jeśli rodzice zdecydują się samodzielnie zabrać swoją pociechę do kina lub na ekspozycję również mają obowiązek zadbać o to, aby była odpowiednia do etapu rozwoju dziecka. Warto mieć na uwadze fakt, że twórczość w wyjątkowy sposób działa na umysł i wyobraźnie. Nieadekwatne treści mogą spowodować nieprzyjemne konsekwencje i traumę. Odpowiednio dopasowane będą za to korzystnie oddziaływać na rozwój dziecka i mogą mieć również działanie psychoterapeutyczne.

Spotkanie z działalnością artystyczną wcale nie musi być drogie. Wystarczy przejrzeć imprez w danym mieście, aby wyszukać miejsca, które proponują darmowy wstęp na ekspozycje, czy darmowy udział w warsztatach plastycznych lub muzycznych. Natomiast kina i teatry nieletnim widzom proponują również sporą zniżkę.

Godne uwagi filmy oraz przedstawienia uczą, oraz poszerzają horyzonty młodych widzów. Udział w ekspozycjach rozbudza wyobraźnię i uczy szerszego patrzenia na świat. Jest to cenne przeżycie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *