Oddziaływanie artystycznych środków przekazu na życiowe decyzje

lip - 15 2022 | By

Kto spostrzegając uroczy pejzaż z domkiem z drewna nie pragnął, aby się tam przeprowadzić. Albo oglądając produkt kina, jakiego bohater żyje w takim nie powiedział: „ja również mógłbym tak”. Topos drewnianego domu od zawsze ukazywany był w sztuce. Jakiś czas temu przedstawiał przede wszystkim otaczający świat. Dziś prędzej wiąże się z odpoczynkiem, a czasem luksusem.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jakże tenże (potencjalnie nieznaczący) motyw ingeruje w ludzką świadomość. Nie da się ukryć, że malowidło spośród wszystkich form twórczych przoduje w użyciu toposu drewnianych domów z bali. Na mnogich ukazaniach wiosek oraz szlachty z XIX stulecia stanowią znaczącą część tła. I zupełnie nie powinno to dziwić bowiem były pospolitym składnikiem rzeczywistości. Obecnie beztroskie obrazki ujmujące tenże bodziec w dalszym ciągu są popularne, chociaż przyświeca im nieco odmienny cel. Mają stymulować poczucie miłego spokoju. Zachodzi możliwość, że wiele osób po zarejestrowaniu takowego widoku zamarzyło posiadać całoroczne domy z drewna, w których oderwałyby się od miasta.

O wiele silniej wydaje się ingerować na ludzką świadomość ruchomy obraz, który wolno zobaczyć w kinematografii. Oplątane konkretną opowieścią oraz ukazane w kompletnej krasie domy z bali okrągłych mogą stać się podmiotem pożądania nie jednego obserwatora. Co ciekawe położenie nie jest ważne. Czy są to Sudety, dziewicza wysepka na oceanie czy duże puszcze Azji – firma budująca domy z bali przybędzie wszędzie.

Podstawowym czynnikiem kina, który wkrada się w ludzką podświadomość, jest na pewno zobrazowana fabuła. Domek z drewna w dalszym ciągu w wielu przypadkach jest przybytkiem rodzinnej sielanki czy uczuciowych chwil. Entuzjazm oraz sentyment, jakie pobudzają poszczególne filmy, przyczyniają się do tego, że cena budowy domu z drewna nie jest znacząca. Najważniejsze to ucieleśniać pragnienia. Odziera to całe zamierzenie z rozsądku, ale przecież nie takie jest powołanie produkcji filmowych, aby zapewniać widzowi rzetelne instrukcje. Ma działać na emocje i to wykonuje. Zastanawiające, czy choć jeden producent drewnianych domków letniskowych ma świadomość, że część jego projektów może być tego owocem…

Nawet tak marginalny element jak dom z drzewa może pobudzić wzruszenie, entuzjazm lub niepokój. Za sprawą przeróżnych taktyk sztuka stymuluje jaźń, a ponadto inspiruje niektóre decyzje. A to skutkuje w codziennym życiu, nawet gdy nie zastanawiamy się nad tym. Współcześnie, kiedy techniki przekazu są naprawdę różnorodne, a dostęp do nich tak łatwy, widać to najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *